Sinema

Türk Sineması Rekor Kırdı

Yazar: TR Dergisi

Türkiye’de sinema sektörü, 25 milyon biletli izleyici ile tüm zamanların en iyi başlangıcını yaparak rekor sayıda seyirci sayısına ulaştı.

2017 yılının ilk 13 haftasında, geçen yılın aynı dönemine göre bilet satışını yüzde 16 artırarak 25 milyon seyirciye ulaşan sinema sektörü, seyirci rekorunun kırıldığı 2014 yılının ilk 13 haftasından daha yüksek rakamları gördü. Boxoffice Türkiye’den derlenen bilgiye göre beyaz perdedeki vizyon yolculuğunda, sinema gişelerinde geçen yılın aynı dönemine göre bilet satışları yüzde 16 arttı. Hem yerli hem de yabancı yapımların görücüye çıktığı bu sürede, sinema salonları 25 milyon 444 bin 464 seyirciyi ağırladı ve bilet satışlarından 309 milyon 915 bin 148 lira hasılat elde edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve özel teşebbüslerin iş birliğiyle büyümeye devam eden sektör, tüm zamanların seyirci rekorunun kırıldığı 2014’ün aynı döneminden daha yüksek rakamlara ulaştı. Özellikle Türk komedi filmleri arasındaki zirve yarışı bilet satışlarına da olumlu yansıdı. Ocak ayından beri en çok izlenen ilk üç film de komedi türündeki yerli yapımlar oldu.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle