Yunus Emre Enstitüsü

Türkçe Sevgisi Öğrencileri Bosna-Hersek’te Buluşturdu

Yazar: TR Dergisi

Bosna-Hersek’te 130 lise ve ilköğretim okulunda Türkçe öğrenen 10 bine yakın öğrenci, Çocuk Şenliği’nde bir araya geldi.

Bu sene beşincisi düzenlenen Çocuk Şenliği Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliği ile Bosna-Hersek Sivil İşler Bakanlığı himayesinde ve Yunus Emre Enstitüsünün organizasyonunda Bosna-Hersek’in Zenica şehrinde gerçekleşti. Şenliğe, Türkiye ve Bosna-Hersek’ten 100’ün üzerinde kurum ve kuruluş destek verdi. Zenica Spor Salonu’ndaki programda Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Bosna-Hersek Devleti Sivil İşler Bakanı Adil Osmanovic, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve Türkiye ile Bos-na-Hersek’ten çok sayıda seçkin davetli yerlerini aldı. Şenliğin başlama saatinden önce salona gelen çocuklar için Türkçe ve Boşnakça şarkılar söylendi, çocuk mehteran ekibi ve çocuk halk oyunları ekibi sahne aldı. Çocukların heyecan ve coşkusunun sahneye yansıdığı program saat 13.00’te, her iki ülke marşlarının söylenmesiyle başladı. Ulke marşlarının ardından Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, BIH Sivil İşler Bakanı Adil Osmanovic ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı birer konuşma yaptı.

BOSNALI ÇOCUKLARA ARMAĞAN

Açış konuşmasında Yunus Emre Enstitüsü olarak Bosna-Hersek’te beş yıldır Türkçe öğrenen öğrencileri bir araya getirmeye yönelik “Çocuk Şenliği” isimli programı gerçekleştirdiklerini dile getiren Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, “Yunus Emre Enstitüsü olarak Çocuk Şenliğini, Türkçe öğrenen ya da öğrenmeyen tüm Bos-na-Hersekli çocuklara armağan ediyoruz. Bu şenlik artık sizin şenliğinizdir, sizin bayramınızdır.” dedi. Türkiye’den Bosna-Hersekli çocuklar için kucak dolusu selamlar getirdiğini vurgulayan Başkan Prof. Dr. Şeref Ateş, “23 Nisan’ın Türkiye dışında en çok coşkuyla kutlandığı ülke Bosna-Hersek. Millî egemenlik konusunda Türkiye gibi hassas bir ülke de yine Bosna-Hersek’tir. Egemenliğine düşkün olan Boşnaklar vatanlarını özgür kılmak için çok sayıda şehit vermiştir.” dedi. Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç da Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki güçlü bağlara dikkati çekerek, Türkiye’nin Bosna-Hersek için ayrı bir öneme sahip olduğunu ve bunu Türkiye’nin her zaman vurguladığını ifade etti. Türkçe öğrenenlerin geleceklerine iyi bir yatırım yaptığına dikkati çeken Büyükelçi Haldun Koç, “Türkçeyi seçerek geleceğinize de yatırım yaptınız. Gelecek bakımından da önemli bir tercih yaptınız, bu yüzden hepinizi tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu. Bosna-Hersekli öğrencilerin Türkçe öğrenmeyi seçmiş olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Bosna-Hersek Devleti Sivil İşler Bakanı Adil Osmanovic ise Türkçenin en güzel dünya dillerinden birisi olduğuna vurgu yaptı.

BAKAN AVCIDAN BÜYÜK SÜRPRİZ

Çocuk Şenliği’nde dilin önemine vurgu yapan T.C. Kültür Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, öncelikli olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin ailelerine, çocuklarının Türkçe öğrenmeleri için desteklemelerinden dolayı teşekkür ederek “İnşallah 10 yıl sonra iki ülke bakanları rahatlıkla Türkçe ve Boşnakça olarak anlaşabileceklerdir.” dedi. Türkiye’de çocukların Boş-nakçayı ikinci dil olarak seçtiklerine dikkati çeken Bakan Prof. Dr. Nabi Avcı, “Sizler gelecekte iki ülke arasındaki sağlam köprüleri oluşturmaktasınız. Gülen yüzünüz hiç solmasın. Hep böyle coşkulu, umutlu ve mutlu olun.” şeklinde konuştu.

Açış konuşmalarının ardından “Bosna-Hersek’te Bayramlar” temalı Yunus Emre Resim Yarışması birincilerine ödülleri verildi. Resim ve özçekim yarışmalarının ödülleri dışında, bilet numaraları üzerinden yapılan çekilişle ayrıca hediyeler verildiğini öğrenen Bakan Avcı, kendisinin de çekiliş yapmak istediğini belirterek, kazanan üç kişiye özel hediye vereceğini söyledi. Nabi Avcı, çektiği numaraları okuduktan sonra sahneye gelen üç şanslı öğrencinin aileleriyle birlikte bir hafta boyunca Türkiye’de ağırlanacağını kaydetti.

ÜNLÜLERDEN MESAJ

Selçuklu Belediyesi Çocuk Halk Oyunları Ekibinin de sahne aldığı programda Bosna-Hersekli çocukların Türkçe ve Boşnakça Osman Paşa türküsü ve Sultanım ilahisi büyük beğeni topladı. Unlü sporcular Arda Turan, Edin Dzeko, Rjad Bajic ve Amir Hadziahmedovic ile ünlü oyuncular Meryem Uzerli ve Ozan Güven’in çocuklara gönderdiği Türkçe mesajlar ekrana yansıtıldı. Öğrenciler, Türk dizilerinden tanıdıkları oyuncuları ayakta alkışladılar. Boşnak Çocuk Halk Oyunları Ekibinin zeybek gösterisi ve Zenica Engelliler Okulunun Boşnak Halk Oyunları gösterisinin ardından Elif dizisinin başrol oyuncusu Damla Güvenilir sahneye çıkarak çocuklara hitap etti. Çocuk oyuncu Güvenilir, Türkçe öğrenen öğrencilere hitaben hazırlanan Ben Bir Çocuğum isimli şiiri okuyarak sürpriz yaptı. Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü tarafından, Türkçe öğrenen öğrencilere yönelik düzenlenen “en iyi özçekim” yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini de Damla Güvenilir verdi. Güvenilir, 600’ün üzerinde katılımın olduğu Türkçe ve Türkiye temalı özçekim yarışmasında başarılı olan ilk 10 fotoğraf sahibine tablet takdim etti. Büyük coşkuyla kutlanan Çocuk Şenliği Bos-na-Hersek’te büyük ses getirirken, programda ünlü Boşnak Sanatçı Hari Mari Hari de sahne aldı. 2006 Eurovision şarkı yarışmasında söylediği Lejla isimli şarkı ile üçüncü olan sanatçı Bosna-Hersek’in en çok sevdiği şarkıcıların başında geliyor. Çocuk Şenliği, Yunus Emre Enstitüsünün kuruluşunun 8. yıl dönümü münasebetiyle kesilen pastanın ardından son buldu.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle