Portre

Türkiye Hayranı Büyükelçi

Yazar: TR Dergisi

Meksika ile Türkiye arasındaki iş birliğini geliştirmek istediklerini söyleyen Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Martha Barcena, Türkiye’nin zengin kültürüne ve mutfağına âşık olduğunu belirtiyor.

Başkent Ankara’da görev yapan Meksika Büyükelçisi Martha Barcena son derece sosyal, hayat dolu ve Türkiye hayranı bir kadın. Her fırsatta Türkiye’yi gezmekten büyük keyif duyduğunu söyleyen Barcena, gerçekleştirdiği istişarelerle Meksika ile Türkiye arasında yeni iş birlikleri kurmak için yoğun gayret sarf ediyor. 2013 yılından bu yana Türkiye’de yaşayan büyükelçi, burada olmaktan çok mutlu olduğunu söylüyor. İstanbul ve Bursa ziyaretlerinden sonra bu iki şehre hayran kaldığını belirten Barcena, dört yıllık görev süresinin çok hızlı ve eğlenceli geçtiğini gururla anlatıyor. Konu İstanbul’a gelince ayrı bir heyecan duyduğu her hâlinden anlaşılan Barcena, duygularını şu şekilde ifade ediyor: “İstanbul’a hayranım. Bence dünyanın en güzel kentlerinden biri. Hatta daha fazlası. İnsanlık tarihinin en görkemli şehirlerinden biri.” Türkiye’nin Ege Bölgesi’ni de çok beğendiğini ifade eden büyükelçi, Türk ve Osmanlı yemeklerini ise ayrı bir yere koyuyor. Barcena konu ile ilgili şu sözleri dile getiriyor: “Türk yemeklerini çok sevdiğimi belirtmeliyim. Türk mutfağına özgü lezzetlerin hemen hepsini yiyebilirim.” Başarılı büyükelçi, “Favori yemeğiniz hangisi?” sorusuna ise “hünkârbeğendi” şeklinde yanıt veriyor.

Latin Amerika coğrafyasının enerji yüklü atmosferinde büyüyen Martha Barcena, yerel danslara çok küçük yaşlarda gönül vermiş. Henüz altı yaşında baleye başlayan Barcena, bu konuda ailesinin de desteğini almış. İlkokulu tamamladıktan hemen sonra tutkuyla devam ettiği dans okuluna iyice yoğunlaşmış. Okul ile bale eğitimlerini aynı anda başarıyla yürüttüğünü belirten Barcena, 18 yaşına kadar son derece disiplinli bir tempoda çalışmış. Dansta belli bir düzeye geldiğine inandığında ise Meksika Genç Dansçılar Topluluğu’na katılmış ve kısa bir süre sonra da profesyonel olarak çalışmaya başlamış. Türkiye-Meksika ilişkileri üzerine de açıklama yapan Barcena, iki ülkenin son yıllarda hiç olmadığı kadar yakınlaştığını söylüyor. Türkiye’nin uluslararası ilişkilerde yeni bir boyuta geçtiğini ifade eden büyükelçi, göreve başladığında iki ülke arasında çok fazla iş birliği bulunmadığını, bugün ise çok farklı sektörlerde 20’ye yakın anlaşmanın mevcut olduğu bilgisini aktarıyor. Bar-cena, “Meksika’da Türkiye’ye yönelik ilgi nasıl?” sorusuna ise şöyle yanıt veriyor: “Meksika’da birçok Türk dizisi yayınlanıyor. Açık konuşmak gerekirse ailem de Türk dizilerini merakla takip ediyor.”

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle