Teknoloji

Türkiye’nin Başarılı Temsilcisi: Roketsan

Yazar: TR Dergisi

Roketsan, teknoloji, savunma ve güvenlik sistemleriyle katıldığı pek çok fuarda Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil ediyor.

Roketsan, kendi deyimiyle “ülkemizde roket ve füze tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında lider bir kuruma sahip olunması” amacıyla Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı ile 1988 yılında kuruldu. Roketsan’ın kuruluşunda ise Stinger füzelerinin sevk sistemlerinin geliştirilecek olması önemli bir rol oynadı. Bu doğrultuda kurum, “Stinger Avrupa Ortak Üretim Projesi” çerçevesinde üretime başladı. Bu proje ile birlikte kompozit yakıtlı fırlatma ve uçuş motorlarının üretimi Türkiye tarafından üstlenildi. Daha öncesinde kompozit katı yakıt teknolojisi Türkiye’de olmadığından böyle bir üretim de gerçekleşmemekteydi. Millî Savunma Bakanlığı Roketsan’ın kurulmasına karar vererek bu teknolojinin Türkiye’de de üretilmesine olanak sağladı. Böylelikle 14 Haziran 1988 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinin roket ve füze ihtiyaçları Roketsan tarafından karşılanmaktadır.

ÖZGÜN TASARIMLA ÜRETİM

Roketsan’ın kuruluşundan bu yana elde edilen ekonomik gelirin yanında ülkemize kattığı yenilikler ve daha önce Türkiye’de kullanılamayan teknolojilerin kullanılır hâle gelmesi sağladığı önemli faydalar arasındadır. Bu gelişmeler daha sonra kurulacak yeni sistemler için de bir altyapı niteliği taşımaktadır. Stringer Projesi ile üretim hayatına başlayan daha sonra millî projeler ve NATO projeleri ile ürün geliştirmeye devam eden Roketsan, bu yolla altyapısını çok düzgün bir şekilde kurgulayarak özgün ürünler geliştirmek adına deneyim ve beceri kazanmaya devam etmektedir.

Bu doğrultuda Roketsan, 2004 yılında daha önceden kazanılan deneyimler ışığında özgün tasarımla üretilen roket ve silah sistemlerinin ihracatına yönelik ilk anlaşmayı imzalamıştır. Üretilen araçlarla ilgili çeşitli düzenlemelerden sonra 2011 yılında imzalanan üretim sözleşmesi kapsamında ilk özgün tasarım füze sistemi olan CİRİT’i, Türk Silahlı Kuvvetleri sayım çizelgesine vermiştir. Günümüzde dünyanın dört bir yanında düzenlenen teknoloji, savunma ve güvenlik sistemleri gibi fuarlara ürünlerini götüren ve burada göz dolduran Roketsan, Türkiye’yi bu alanda çok başarılı ve gurur verici bir şekilde temsil ediyor.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle