Sofra Türkiye'den

Türkiye’nin En Lezzetli Festivalleri

Yazar: TR Dergisi

Dünyanın sayılı mutfaklarından biri olan Türk mutfağı, binlerce yıllık birikimiyle oluşturduğu eşsiz mutfak kültürünü birbirinden lezzetli festivallerle tanıtıyor. Zengin yöresel lezzetler ile başka bir yerde bulunmayacak özgün tatların sergilendiği festivalleriyle Türkiye, dünyanın lezzet kâşiflerini bu eşsiz şölene davet ediyor. Türkiye’nin önde gelen lezzet festivallerini sizler için derledik.

  • Baklava Alayı

Osmanlı İmparatorluğu döneminde kalma bir gelenek olarak Ramazan ayının 15. Günü Topkapı Sarayından çıkan Baklava alayı, At Meydanına kadar yürüyerek etraftaki turist ve halka baklava dağıtılıyor. Yüzyılları aşan gelenek günümüzde de sürdürülmektedir.

  • Asırlık Tatlar ve Sanatkârlar Sokağı

Osmanlı döneminde Ramazan ayında büyük şenliklerin yapıldığı Sultanahmet Meydanındaki Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı ile bu şenlik geleneği sürdürülmektedir. Her yıl Ramazan ayı boyunca burada geleneksel İstanbul lezzetlerinin sunulduğu bir çarşı açılıyor. Yerli ve yabancı ziyaretçiler helva, lokum, kuru kahve, baklava, boza, Kanlıca yoğurdu gibi asırlık lezzetlerle buluşma imkânı yakalıyor ve bu özel lezzetleri tatmanın yanı sıra geleneksel hazırlanış biçimlerine de tanıklık ediyorlar.

  • Alaçatı Ot Festivali

Her yıl Nisan’ın ilk haftasında gerçekleşen Alaçatı Ot Festivali, Türkiye’nin en kalabalık misafirini ağırlayan festivallerden biri. Her yıl yaklaşık 500.000 ziyaretçinin geldiği festivalde, Alaçatı’nın sokaklarında kurulan tadım alanlarında çeşitli yöresel otlarla yapılmış ürünler deneyebilir, restoranların festivale özel olarak hazırladığı menüleri tadabilirsiniz. Baharı en güzel şekilde karşılamanızı sağlayan Alaçatı Ot Festivali, Çeşme sezonunun da açılışının habercisi.

https://www.instagram.com/alacatiotfest/

  • Uluslararası Mesir Macunu Festivali

Türkiye’nin en köklü festivallerinden olan şenlik bu sene 480. Yıl dönümünü kutlayacak. 2012 yılında UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine dâhil edilen Mesir Macunu Festivali her sene Nevruz haftasında gerçekleştiriliyor.

Şifalı bir yiyecek olduğu kabul edilen mesir macununun ortaya çıkışı tarihsel bir öyküye dayanır. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan, Manisa’da nedeni anlaşılamayan bir hastalığa yakalanır. Bu hastalığa çare için Sultan Cami Medresesinin başhekimi Merkez Efendi, 41 çeşit bitki ve baharatın karışımından oluşan bir macun hazırlar. Mesir macunu ismiyle günümüze kadar ulaşan bu şifalı karışım, Hafsa Sultan’ı kısa sürede sağlığına kavuşturur. Yardımsever kişiliğiyle bilinen Hafsa Sultan, iyileşmesini sağlayan mesir macununun her yıl Nevruz haftasında halka dağıtılmasını ister. Küçük kâğıtlara sarılan macun, Sultan Caminden halka saçılır. O günden bu güne her yıl aynı dönemde Sultan Cami etrafında toplanan halka, şenlikler yapılarak mesir macunu dağıtılır.

https://www.kulturportali.gov.tr/portal/mesirmacunufestivali

  • 101 Lezzet İstanbul

101 Lezzet İstanbul, şehrin en güzel lezzetlerini, en nitelikli restoranlarını, en yetenekli şeflerini, İstanbul’un en görkemli mekânlarından Esma Sultan Yalısında bir araya getiriyor. Nisan’ın son Pazar günü gerçekleştirilen festival İstanbullular ile buluşuyor.

http://www.101istanbullezzeti.com/

  • Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali

2015 yılında UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağına gastronomi dalında dâhil edilen Gaziantep, mutfak kültürünün eşsiz örnekleriyle dünyayı ağırlıyor.  GastroAntep, Gaziantep’in eşsiz mutfağını dünyaca ünlü Michelin yıldızlı restoran şefleri, gastronomi profesyonelleri, akademisyenler, öğrenciler ve tüm ilgililerin katılımı ile her yıl Eylül ayında gerçekleştiriliyor.

http://gastroantepfest.com/

  • Gastro Afyon Lezzet Festivali

Tarihin en eski dönemlerinden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapan Afyon, gastronomi turizminde barındırdığı büyük potansiyeli 2019 yılında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağına gastronomi dalından girmeye hak kazanarak taçlandırdı.

Afyon’un eşsiz lezzetlerinin beğeniye sunulacağı ve katılımcılara eşsiz bir deneyim yaşatmayı hedefleyen Gastro Afyon Lezzet Festivalinde misafirleri birçok sürpriz bekliyor.

http://gastroafyonlezzetfestivali.com/

  • İstanbul Kahve Festivali

İstanbul Kahve Festivali, nitelikli kahve etrafında markaları ve katılımcıları Eylül ayında Park’ta bir araya getiriyor. Kahve türlerini tadabileceğiniz, keyifli aktivitelere katılabileceğiniz panellerden atölyelere, seminerlerden konserlere birçok farklı deneyim İstanbul Kahve Festival’da katılımcıları bekliyor.

https://www.istanbulcoffeefestival.com.tr/

  • Adana Lezzet Festivali

Ekim ayının ilk haftasında “Büyük Akdeniz Şöleni!” temasıyla düzenlenen Adana Lezzet Festivali, Adana’nın “en” yerel ve “en” geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtıyor. Festival, uluslararası yıldız isimlerin katılımıyla üç gün boyunca Adana’da bir gastronomi şöleni sunmaya hazırlanıyor.

https://www.adanalezzetfestivali.com/

  • Geyve Ayva Festivali

Geyve ayvası sulu ve sert meyve yapısı, tadındaki şeker, asit oranındaki dengesiyle özel bir lezzete sahip “Geyve ayvası”nın hasat dönemi başlangıcı festival ile kutlanıyor. Ayva tatlısından, ayva ile yapılan diğer lezzet yarışmalarına, şeflerle sohbet imkânından yöresel gıda alışverişine uzanan birçok farklı etkinlik ile yöresel lezzet şölenine dönüşen Ayva Festivali Ekim ayında gerçekleştiriliyor.

https://www.ayvafestivali.com/

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle