Sofra

Türkiye’nin Gastronomi Vitrini Esnaf Lokantaları

Yazar: TR Dergisi

Türkiye’nin dört bir yanında özellikle de şehir merkezlerinde sıkça rastlanan esnaf lokantaları, Türk gastronomi geleneğini yaşatma ve tanıtma adına önemli rol oynuyor.

Son dönemde sağlıklı beslenme bilincinin yaygınlaştırılma çabası, esnaf lokantası geleneğini gündeme getirdi.

Ev yemeklerinin sokaktaki yansıması olan bu lokantalarda, hemen hemen herkes, kendi damak zevkine göre tatlar bulabiliyor. Bu zengin ve sağlıklı yemekler, evde yediklerimiz kadar tanıdık. Esnaf lokantaları aynı zamanda turistik anlamda da Türkiye’nin yöresel zenginliğini tanıtma adına vitrin özelliği taşıyor. Zeytinyağlılardan tencere yemeklerine, şerbetli tatlılardan çorba çeşitlerine, ülkemize ait yöresel tatların bir arada sunulması, Türk damak zevkinin dünyaya tanıtılabilmesi adına önemli bir fırsat oluşturuyor. Sunulan yemeklerin günlere göre değişmesi, “günün menüsü” gibi bir kavramın da oluşmasına olanak veriyor. Bu da esnaf lokantalarının seçenekleri arasında her zaman taze yemekler olduğunu gösteriyor.

Yemek yemek için sürekli aynı yeri tercih eden müşteriler, bir süre sonra dükkân sahibi tarafından tanınıyor ve bu şekilde aralarında belli bir diyalog kuruluyor. Bu da esnaf lokantalarının kendi içinde bir kültürü olduğunu gözler önüne seriyor.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle