Portre

Türkiye’nin İlk Atom Mühendisi: Ahmet Yüksel Özemre

Yazar: TR Dergisi

Prof.Dr. Ahmet Yüksel Özemre, başarılı çalışmaları, kaleme aldığı kitapları ve verdiği konferanslarla alanında önemli hizmetlerde bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre, 1935 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. Galatasaray Lisesinden mezun olan Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Fizik Dalında tamamladı. Fransa Nükleer Bilimler ve Teknoloji Milli Enstitüsü Atom Mühendisliği alanında da master yaptı. Türkiye’nin ilk atom mühendisi olan Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre, 34 yaşında profesör oldu. Bir süre Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlık görevini yürüttü. Bir dönem mezun olduğu üniversitedeki fen fakültesinde dekanlık yaptı. Kariyer yolculuğunda pek çok üstün hizmet madalyası ve beratı almasının yanı sıra birçok ödüle de layık görüldü. Örneğin 1993’te Gebze Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından verilen Türkiye’de Yılın İlim Adamı Ödülü’nün sahibi oldu. Prof. Dr. Ahmet Özemre’ye başarılı bir ilim adamı olmasının yanı sıra yazarlık özelliği ile de ödüller takdim edildi.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDA GÖREV ALDI

Özemre, çeşitli dönemlerde Türk Astronomi Derneği, Bilim ve Teknoloji Vakfı, Türk Bilim Tarihi Kurumu ya da merkezi Paris’te bulunan Association Des Ingenieurs En Genie Atomique gibi muhtelif sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. Birçok üniversitede lisans, lisansüstü ve doktora düzeyinde dersler verdi. 250’yi aşkın konferansta konuşan Prof. Dr. Özemre, İstanbul Teorik Fizik Konferansı, Nükleer Enerji Milli Toplantısı, Bilgi Toplumu ve Eğitimimiz Sempozyumu gibi konularda, çeşitli kurumlarda eğitim toplantıları organize etti.

BİRÇOK MAKALE VE KİTAP YAZDI

Özemre, akademik ve felsefi konularda yazdığı makalelerin yanı sıra dinî, toplumsal ve siyasi alanlarla ilgili de yazılar kaleme aldı. 350 makalesinin yanı sıra hâlâ üniversitelerde okutulan pek çok ders kitabı yazdı. Hatırat, deneme ve inceleme alanlarında da eserler verdi. Ayrıca kitap ve dergi editörlüğü yaptı. Çeşitli radyo ve televizyon programlarına katıldı ve Çernobil Kazası’ndan nükleer enerjiye, genel kültürden İslamiyet’e kadar pek çok konuyla ilgili bilgilerini ve düşüncelerini dinleyicilerle/izleyicilerle paylaştı. T.C. Kültür Bakanlığına Bilgi Çağı isimli üç bölümden oluşan bir belgeselin senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi. 2008’de Üsküdar’da vefat eden Özemre, Karaca Ahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle