Portre

Türkiye’nin İlk Uzay Mühendislerinden Biri: Hakan Altınay

Yazar: TR Dergisi

Türkiye’nin ilk girişimci araştırma şirketinin kurucusu Hakan Altınay, robot teknolojileri alanında pek çok projeyi hayata geçirdi.

ürkiye’nin ilk 5 eksenli endüstriyel robotunu geliştiren Uzay Mühendisi Hakan Altınay, 1964 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinden mezun olan Altınay, Türkiye’nin ilk dört uzay mühendisinden biri oldu. 1990’da Türkiye’nin ilk beş serbestlik dereceli ALTINAY 1 robotunu geliştirdi. Mezun olduğu üniversitede araştırma görevlisi oldu. O dönemde İstanbul Üniversitesi ve Sanayi Bakanlığıtarafından kurulan Türkiye’nin ilk teknoparkı İTÜ TEKMER’de Hakan Altınay, Türkiye’nin ilk girişimci araştırma şirketini kurdu. Şirkete Altınay Robotik ve Otomasyon Limited Şirketi adını verdi. Söz konusu teknoparkta, endüstride kullanılacak 6 eksenli, 6 kg yük taşıma kapasiteli ve mafsallı robot projesini başarıyla geliştirdi. Akabinde de geliştirdiği bu teknolojinin kalıcı hâle gelmesi gerekliliğinden yola çıkarak üniversite ile yollarını ayırdı ve Altınay Robotik A.Ş.’yi kurdu. Söz konusu firma 1996 yılında Robot Federasyonu (IFR) tarafından Avrupa’nın 28 robot üreticisinden biri olarak kabul edildi.

TÜBİTAK tarafından yürütülen Vizyon 2023 Bilim, Teknoloji ve Sanayi strateji çalışmalarında da görev alan Altınay, Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi tarafından 2007 yılında hazırlanan 28/02/2008 tarihli ve 5746 sayılı AR-GE Kanunu hazırlık çalışmalarında bulundu.

Birçok sivil toplumda üyeliği bulunan Altınay, pek çok STK’nın da kuruluş aşamasında ve yönetim kurulunda yer aldı. Yer aldığı bu kurumlarda çeşitli kademelerde görev aldı. Kimi kurumlarda da yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Örneğin; Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneğinin ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfının kurucuları arasında yer aldı. Aynı zamanda Altınay şu an Teknopark İstanbul’un Bilim Kurulu Üyesi, Makine İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğine üyeliği bulunuyor. Geliştirdiği başarılı teknolojileri ile alanında önemli bir isim haline gelen Altınay pek çok ödülün de sahibi oldu. 1993 yılında Fen ve Teknik Gelişme Dalı’nda Yılın En Başarılı İnsanı “JAYCESS” ödülünü aldı. 1996 senesinde Girişimcilikte “Yenilik, Patent ve İleri teknoloji” Ödülü’ne, 1997’de İş Fikirleri Girişimcilik Ödülü’ne ve İleri teknoloji Girişimcilik Ödülü’ne layık görüldü. 1998’de de Yılın KOBİ’si Ödülü’nü, 2003’te “Yılın En Başarılı İktisadi Kurumu” Ödülü’nü, 2012’de ise KOBİ Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

Altınay, günümüzde Altınay Robot Teknolojileri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle