Portre

Türkiye’ye Gönülden Bağlı Bakan

Yazar: TR Dergisi

Sierra Leone Enformasyon Bakanı Mohammed Bangura, 1999 yılında ülkesindeki savaştan kaçarak mülteci olarak geldiği Türkiye’yi bir bakan olarak ziyaret etti.

Sierra Leone Enformasyon Bakanı Mohammed Bangura, 1999 yılında ülkesindeki savaştan kaçarak mülteci olarak geldiği Türkiye’yi bir bakan olarak ziyaret etti.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye resmî bir ziyarette bulunan Sierra Leone Enformasyon Bakanı Mohammed Bangura için bu ziyaretin çok farklı bir anlamı vardı. Çünkü o, 1999 yılında ülkesindeki savaştan kaçarak mülteci sıfatıyla geldiği Türkiye’yi bu kez bir bakan olarak ziyaret etti. “Türkiye benim ikinci vatanım.” diyen Bangura, mülteci olarak sığındığı Türkiye’de yaklaşık altı ay kalmış. Ardından ise Kanada’ya gidip yükseköğrenim görmüş. Bu ziyaretin kendisini çok duygulandırdığını belirten Bakan Bangura duygularını şöyle ifade etti: “Türkiye’ye ilk gelişimde uçaktan indiğim an ağladım. Buraya sadece tek bavulla gelmiştim. Havaalanında etrafımda göçten sorumlu memurlar vardı. Ama tam 19 yıl sonraki son gelişimde her şey çok farklıydı. Bana bir diplomata davranıldığı gibi davranıldı, gözyaşlarıma engel olamadım.” Türkiye’de yaşarken ülkesini aramadığını belirten Bangura, Türk yemeklerini ülkesindekilere benzetiyor. Kebabı çok sevdiğini söyleyen Bakan Bangura; Bursa, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve Antalya gibi şehirleri görme fırsatı bulduğunu dile getiriyor. Türkiye ile kopması imkânsız bir gönül bağı olduğunu belirten Bangura, her fırsatta Türkiye’yi ziyaret edeceğini söylüyor.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle