Yunus Emre Enstitüsü

Yunus Emre Enstitüsü 1 Milyon Kişiye Ulaştı

emre.ozcan@cubemedya.com'
Yazar: TR Editör

2016 yılında 40 ülkede toplam bin faaliyet gerçekleştirerek yaklaşık 1 milyon kişiye ulaşan Yunus Emre Enstitüsü, 6 bin 349 öğrenciye de Türkçe öğretti.

2016 yılında Türkçe Yaz Okulu ile farklı ülkelerden 540 öğrenciyi Türkiye’de ağırlayan Yunus Emre Enstitüsü, dil öğrenimi görmelerinin yanı sıra bu öğrencilerin Türk kültürünü tanımalarına da olanak sağladı. Öğrencilerin Türkiye serüvenleri, Türkçe Bayramı ile tamamlandı. Kültür diplomasisi alanında da adımlar atan Enstitü, 2016-2019 yılları arasında Global Public Diplomacy Network (Küresel Kamu Diplomasisi Ağı-GPDNet) dönem başkanlığına seçildi. Ayrıca Yunus Emre Enstitüsü, GPDNet’in Eylül 2017’de tüm üye ülkelerin katılacağı GPDNet Genel Kuruluna İstanbul’da ev sahipliği yapacak.

Yabancıların Türkçe yeterlik belgelerini aldıkları Türkçe Yeterlik Sınavı’nı (TYS) düzenleyen Enstitü, Tercihim Türkçe Projesi ile Saraybosna, Mostar, Amman, Tiflis, Tokyo, Köstence, Varşova ve İskenderiye’deki 146 okulda 8 bin 918 öğrenciye Türkçe dersi verdi. Yunus Emre Enstitüsü, gerçekleştirdiği kültür-sanat faaliyetleri vasıtasıyla da 2014 yılında 230 bin, 2015 yılında 400 bin, 2016 yılında 600 bin kişiye ulaştı.

Yunus Emre Enstitüsü, kurulduğu günden bu yana yurt dışındaki merkezlerinde verdiği Türkçe kursları ile 47 bin 885 kişiye, “Seçmeli Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Projesi” kapsamında da 33 bin 376 kişiye Türkçe öğretti. Kurulduğundan bu yana 99 bin 261 öğrenciye Türkçe öğreten Yunus Emre Enstitüsü, yurt dışındaki merkezlerinde akademik toplantılar, anma günleri, tasarım etkinlikleri, edebiyat etkinlikleri, el sanatları programları, festivaller, fuarlar, müzik etkinlikleri, kurslar, sergiler, sinema etkinlikleri, proje destekleri, yarışma programları ve Türkçe Bayramı gibi faaliyetler de gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu (Avrupa Birliği Eski Bakanı)

Beril Dedeoğlu

“Yunus Emre Enstitüsünün düzenlediği Kültürel Diplomaside Stratejik Analiz Eğitimi etkinliğinde şöyle bir konu gündeme geldi: Latin Amerika gibi çok farklı kimyaya sahip bir coğrafyada Enstitü faaliyetleri nasıl karşılık bulacak? Mesela, Brezilya’yı ele alalım. Orada yaşam modeli seküler olabilir, ama öte yandan sıkı Katolik’tirler. Dolayısıyla muhafazakâr hayat felsefeniz içerisinden onlarla bağ kurabileceğiniz bir dil bulabilirsiniz. Yeter ki bunu arzu edin. Yok, ‘Onlarla iletişim kurmak için ille de karnaval kıyafetleri mi giyeceğiz?’ derseniz, bu sizin tercihiniz olur. Karnaval kıyafetiyle gezeni oraya rahatlıkla sokabilmek esastır. Türkiye’nin değerlerinin üstünden giderek varlığını dünyada yumuşak gücüyle artırabilmesinin yolu budur. Latin Amerika’da insanların tepkileri de farklıdır, refleksleri de… Ama Latinler çok yumuşak insanlardır. Dolayısıyla ikna edilebilirler.”

Yazar Hakkında

emre.ozcan@cubemedya.com'

TR Editör

Yorum Ekle