Yunus Emre Enstitüsü

Yunus Emre Enstitüsü 2017 Türkçe Yaz Okulu

Yazar: TR Dergisi

Türk dilini ve kültürünü gerçekleştirdiği eğitim ve kültürel faaliyetlerle dünyanın dört bir köşesine başarıyla taşıyan Yunus Emre Enstitüsü her yıl dünyanın 5 kıtasında on binlerce insana Türkçe öğretiyor.

Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışındaki Türkçe kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerler ile yurt dışındaki üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde okuyan yabancı öğrenciler “Türkçe Yaz Okulu” programı kapsamında Türkiye’ye geldi. 57 ülkeden 700 öğrenci ve kursiyer bir ay süresince Türkçe derslerinin yanı sıra birçok tarihî, coğrafi ve kültürel mekânı gezecek; ebru, çömlek, yemek, bağlama, halk oyunları gibi kültürel kurslara katıldı.

ORTAK DİL TÜRKÇE

İngiltere, Fransa, Cezayir, Rusya, İtalya, Bosna-Hersek, Almanya gibi pek çok ülkeden gelen öğrencilerin ortak dili Türkçeydi. Birbirlerini ilk kez gören ve birbirlerinin dillerini bilmeyen öğrenciler, Türkçe sayesinde kısa sürede kaynaşarak renkli görüntüler oluşturdular. Öğrenciler, Yunus Emre Enstitüsünün rehber öğretmenleriyle birlikte 15 Temmuz Şehitler Abidesi’ni ziyaret etti. 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik’in de katıldığı ziyaret programında öğrencilere 15 Temmuz gecesi köprüde yaşananlar ve darbe girişimine fırsat vermeyen 250 şehidin kahramanlıkları anlatıldı. Abidenin mimari yapısı yanında şehitleri temsilen abidenin etrafında yer alan 250 selvi ve gül ağacı ile gece gündüz okunan sela, öğrencileri oldukça etkiledi.

GÖNÜL KÖPRÜLERİ TÜRKÇE İLE KURULUYOR

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Enstitü olarak 60 ülkede toplam 138 noktada hizmet verdiklerini belirtti. Prof. Dr. Şeref Ateş, dünya toplumlarının Türkiye’yi daha yakından ve doğru kaynaklardan tanımasını amaçladıklarını, Türkçe Yaz Okulu’nun da bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen önemli programlardan biri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ateş, “Türk kültür ve sanatını tanıtmak amacıyla birçok etkinlik düzenleniyor, ulusal veya uluslararası etkinliklerde Türkiye’yi temsil ediyoruz. Kültürümüzün bütün renklerini kuşatan bu faaliyetler sayesinde yüz binlerce insanla yüz yüze temas kurma ve kendimizi anlatma imkânı buluyoruz. Öğrencilerimiz, kurslarda öğrendikleri Türkçeyi, Anadolu’nun kültürü ile harmanlıyorlar, ülkeler arasında gönül köprüleri Türkçe ile sağlamlaşıyor.” dedi.

KÜLTÜR ELÇİLERİ TÜRKİYE’Yİ ANLATIYORLAR

Türkçe Yaz Okulu katılımcıları; Türk kültürü, sanatı, tarihi ve dili hakkında sahip oldukları deneyimlerini paylaşmak ve Türkiye’nin doğal, tarihî, kültürel güzelliklerinin tanıtımını yapmak için sosyal medyada da birbirleriyle yarıştı. Öğrencilerin gözünden Türkiye’nin konu edildiği yarışma, metin, fotoğraf ve video eser kategorilerinde yapıldı. Katılımcılar, kendi gözlemlerini sosyal medya hesapları üzerinden #RotamTürkiye etiketiyle paylaşarak dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyeler kazandı.

Yazar Hakkında

TR Dergisi

Yorum Ekle